podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Mozambik - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Mozambik - wiza, ambasady, przepisy

Maputo     
mozambik
Mozambik - podróże do MozambikuMozambik - mapa krajuMozambik - spis artykułów i galeriiMozambik - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeMozambik - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaMozambik - szczepienia, zdrowie, poradyMozambik - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROMozambik - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOMozambik - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Mozambiku. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Mozambiku, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.
Przepisy celne
Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Rand południowoafrykański, dolar amerykański i euro są akceptowane jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Bezpieczeństwo
Generalnie mieszkańcy Mozambiku są uczynni, życzliwi i chętnie służą pomocą, jednakże[K1] wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych. Należy unikać fotografowania obiektów rządowych, militarnych itp. Podróże i spacery w nocy są niewskazane.
Przydatne informacje
• Akceptowanym środkiem płatniczym jest też rand południowoafrykański.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Am­basada RP w Pretorii (RPA). W Maputo znajduje się urząd konsularny kie­rowany przez konsula honorowego RP.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) akredytowany jest również w Republice Mozambiku.